Make your own free website on Tripod.com

Öncelikle sayfamı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.
Sayfamı hazırlamamın amacı, ziyaretçilerime Türk edebiyatı ve Türkçe alanında faydalı olmak.

Özellikle eğitim alanında öğrencilerle, haşır neşir olmayı düşünüyorum bu sayfalarda. Bana çözemediğiniz soru ve testler hakkında sorular yöneltebilir; ya da o konuda açıklama isteyebilirsiniz. Elimden geldiğince bunları sitemde yayınlamaya çalışacağım.

Özellikle "ki" ve "de" eklerine ayrı bir önem veriyorum. Çünkü, eli kalem tutup da çevresindekilere birşeyler vermek için uğraşan arkadaşların özellikle bu konuda hassas davranmaları gerektiğini düşünüyorum. Gezdiğim ve tasarımını takdir ettiğim sitelerde bu ve benzeri hataların olduğunu üzülerek gördüm. Oysa bu tür hataların okuyucuya -siz gezgin de diyebilirsiniz- yapılmış bir hakaret -demeye dilim varmıyor ama- olduğunu düşünüyorum. Sizi ziyaret edenleri yanlış bilgilendirme, onları önemsememe hafife alınacak birşey değildir sanırım. İşte bu eklerin yeterince kavranabilmesı için bunlarla ilgili birer test koydum ve bu testleri ben hazırladım. Bu testlerdeki amacım, soru sormada belli standartlara bağlı kalmak değil; bu eklerin kavranmasına yardımcı olabilmektir. Bu yüzden, bana göre ilginç testler bunlar.

Gelişmiş ülkelerde gazete ve dergilerin en önemli kısımlarından biri redaktörün yani düzeltmenin görev yaptığı bölümdür. Bu, doğal olarak kültürün ve gelişmişliğin de bir ifadesi. Doğru yazıp okuyamayan insanların birbirini doğru anlamasını beklemek ne kadar boş bir uğraş.

Hazırladığım sayfaların asıl işlevi bilgi paylaşımı olacak. Bu noktada özellikle öğrenci arkadaşlara büyük iş düşüyor. Onların yardımıyla önce konu anlatımının yapıldığı ardından da o konuyla ilgili testlerin yer aldığı bölümleri onlarla birlikte hazırlamak istiyorum. Göndereceğiniz ders notlarını ya da testleri beklediğimi ifade edeyim.

Son olarak, Visual Basic ve web tasarımıyla uğraşıp aynı zamanda çeşitli sınavlara hazırlanan arkadaşlara seslenmek istiyorum: Acaba test sayfalarını daha etkin bir şekle nasıl getirebiliriz? Sorulara verilen cevaplar ile cevap anahtarını karşılaştıran, bunları yüzdeye vurarak, başarı düzeyini hesaplayan bir sayfayı nasıl gerçekleştirebiliriz?
Bir düşünün bakalım.
Sitemle yakından ilgilenen ve yardımlarını esrigemeyen arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Raşit Vural Akın
Türkçe Öğretmeni